Град Русе е разположен на най-високия десен бряг на река Дунав, на 320 км от София, на 200 км от Варна и около 300 км от Пловдив. Населението на града е около 180 000 души. Това е един от най-големите градове в страната – важен културен, търговски и индустриален център.
Близостта на река Дунав винаги е имала огромно значение за развитието на града още от древността до наши дни. Тук през І в.н.е. е основан римският военен лагер-крепост, носещ името Сексагинта Пристис - „Пристанище на шейсетте кораба”. От ХVІ век градът е познат с османското си име - Русчук. По време на османското владичество Русе е един от главните градове на Османската империя, което се отразява на икономическото му и културно развитие. Русе е пръв в много отношения - тук се построява първата железопътна гара в България, открива се модерна печатница, основава се вестник, градът е седалище и на множество консулства.
След 1878 г. Русе е най-големият град на Княжество България, икономиката му се развива много бързо и това се отразява на цялостния облик на града. Връзката, която градът осъществявал с Европа посредством река Дунав, благоприятствала за развитието му. Заради красивата си архитектура и вътрешното оформление на сградите, проектирани от италиански, австрийски, немски и български архитекти, Русе е наричан „малката Виена”.
Един от символите на града е Доходното здание – красива обществена сграда в центъра на Русе. Построена е през 1901-1902 г. и впечатлява с великолепната си фасада и седемте фигури на покрива. Те са символ на изкуството, науката, земеделието, занаятите, търговията, отбраната и свободния полет на духа. Най-отгоре е символът на търговията – Меркурий.
Друго задължително за посещение място е Регионалният исторически музей. В него се съхраняват над 130 000 паметници на културата, между които е и Боровското тракийско съкровище – сервиз от пет сребърни ритуални съда, датирани от IV в. пр.н.е.
Интересна забележителност е и Музеят на градския бит, наричан още „Къщата на Калиопа”. Експозицията му пресъздава интериора на богат русенски дом от края на XIX и началото на ХХ в., а красивите стенописи на втория етаж са дело на австрийския живописец Шарл Шаусберг.
В близост до Музея на градския бит се намира къщата музей „Захари Стоянов”. В нея са изложени две експозиции – едната е посветена на революционера и писател Захари Стоянов (1850 г. – 1889 г.), а втората проследява историята на семейство Обретенови от Русе и дейността им за националноосвободителното движение за освобождение от османско владичество.
Тленните останки както на Захари Стоянов, така и на редица други велики българи, се съхраняват в Пантеона на възрожденците в Русе. В храма-костница е отдадена чест на над 450 възрожденци.
Една от най-интересните забележителности на град Русе са останките на крепостта Сексагинта Приста. Те се намират в северозападната част на града, на малко възвишение до брега на Дунав. Експозицията на открито разкрива мащабите на крепостта, а част от находките могат да бъдат разгледани и в историческия музей на Русе, където са експонирани в отделна зала.
В Русе се намира и единственият в България Национален музей на транспорта, който се помещава в сградата на първата железопътна гара в България. Сред най-интересните експонати на музея са вагоните на царете Фердинанд (1887 г. – 1918 г.) и Борис ІІІ (1818 г. – 1943 г.), а също и салонният вагон на султан Абдул Азис (1830 г. – 1876 г.). В сградата на музея има три зали, разказващи историята на железопътния транспорт и корабоплаването в България.
В околностите на град Русе също има интересни и красиви забележителности. На 20 км югозападно от града, на площ от 3408 хектара, е разположен красивият Природен парк „Русенски Лом”. Паркът предлага разнообразни възможности за еко и алтернативен туризъм, а в неговите граници се намират и няколко значими исторически и културни паметници. Сред тях са останките на средновековния град Червен - един от най-големите военни, стопански и културни центрове на Второто българско царство (1185 г. – 1393 г.). Тук се намират и Ивановските скални църкви - обект, включен в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Друго религиозно средище в близост до Русе е манастир „Свети Димитър Басарбовски” - единственият действащ скален манастир в България.
И днес река Дунав е основен фактор за развитието не само на Русе, но и на цяла България. „Дунав мост” край Русе има стратегическо значение, защото преминаването на реката с автомобилен и железопътен транспорт в източната част на Балканския полуостров се осъществява единствено през него. Няколко круизни компании организират пътувания по Дунав, а някои от тях включват преминаване през българска територия в програмите си.
Градът е домакин и на множество културни събития като Русенския карнавал, Мартенски музикални дни, Есенни дни на изкуството и науката и др.
Ежегодно в Русе се провежда туристическо изложение “Уикенд Туризъм”. В рамките на изложението, като част от неговата програма, се провежда и Фестивалът на туристическите забавления и анимации.
Русе предлага различни категории места за настаняване, заведения за хранене и развлечение. Повече информация за забележителностите и събитията в града и местата за настаняване може да бъде получена в Туристическия информационен център, който се намира на централния площад.
Източник: BulgariaTravel